CARBOKAPLAMA

Yalıtımda Kesin Çözüm

Tel:05061582362

Isı ve Su Yalıtımında yeni nesil çözümler sunuyoruz.

Sprey Poliüretan Nedir?

Sprey poliüretan günümüzün en iyi ısı yalıtım malzemesidir. Bu nedenle soğuk odalarda ve buzdolaplarının içinde  poliüretan malzemesi kullanılır.Sprey poliüretan,  poliol ve izosiyanat sıvılarının, özel sprey makinasında karışımının sağlanarak köpük oluşturulması ile elde edilir.

 

Poliüretan sprey yalıtım ile binalarda çok az enerji kullanılarak istenilen ısı sağlanabilir. Sprey poliüretan yalıtım, binadan ısının dışarı kaçmasına ve aynı zamanda da dısarıdan ısının içeri girmesine engel olur. Kışın soğuk havanın içeri girmesine, yazın da sıcak havanın içeri girmesi engellenmiş olur.

Carbokaplama sprey poliüretan püskürtme olarak uygulandığından ekyeri oluşturmaz. Bu da ekyeri oluşturan strafor, eps, taş yünü yalıtımı malzemeleri gibi ısı kaçağı oluşmasını engeller.

Carbokaplama sprey poliüretan temellerde, perde duvarlarda, ters tavan çatılarda, trapez sac, soğuk oda yalıtımı gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. EPS, XPS, taşyünü ve cam yünü gibi yalıtım malzemelerine göre su ve neme çok daha fazla dayanıklıdır. Bu da ısı yalıtımın suyla temas edebileceği durumlarda bozulmamasını sağlamaktadır.

Poliüretan sprey, yani püskürtme metodu ile uygulandığından uygulandğı yüzeyin sekli uygulama icin sorun olmayacaktır. Girintili çıkıntı veya keskin yapılı yüzeylere çok rahat sprey poliüretan uygulaması yapılabilir.

Sprey Poliüretan Fiyat Bilgisi

Carbokaplama sprey poliüretan köpük kalınlığı yalıtımın kalitesinde etkili olacaktır. Poliüretan köpük kalınlığı ile harcanan malzeme miktarı doğru orantılıdır. Kısaca uygulanan sprey köpük kalınlaştıkça sarfiyat artacaktır.

 

Uygulanan sprey köpüğün yoğunluğu da malzeme sarfiyatını etkileyecektir. Yoğunluk azaldıkça sprey poliüretan köpük fazla şişecek ve yumuşak olacaktır.

Sprey poliüretan ısı yalıtım uygulamarında kg sarfiyat anlasması yapıldığı zaman, makine kontoru yerine ağırlık metre çubuklarının kullanılması tavsiye edilir. Müşteriye her harcanan kontorun kaç kg geldiğini ispatlamak zor olacaktır.  Kullanılan poliüretan sarfiyatı kontur ile ölçüldüğü makinanin kalibre edilmemesi veya yanlıs kontur hesabından dolayı yanlış ücretlendirme yapılabilir. Ağırlık metre çubukları yerine tartı da kullanılarak daha net bir fiyatlandırma yapılabilir. Fakat tartı kullanılması ağır varillerinden dolayı uygulama yerinde mümkün olmayabilir.

M2 başına fiyat verildiği zaman, genellikle uygulanacak köpük kalınlığ belirtilir. Buna göre sprey uygulması yapılır. Uygulamalarda belirli kalınlık sapmaları meydana gelebilir. Bu sapmalar %10 dan fazla olmaması gerekir. Müşterinin uygulanan sprey poliüretan kalınlığını ince bir tel ile köpüğü delerek test etmesi tavsiye edilir.

M2 alanda malzeme sarfiyatı icin tıklayınız.

 

Sprey Polyurea Nedir?

Sprey polyurea yeni nesil su yalıtım malzemesidir. İki bileşenli  malzemenin yüksek basınçlı makine da karışmasıyla sprey şeklinde uygulanır. Uygulandığı yüzeyde anında dayanımı yüksek bir plastik kaplama oluşturur.

Carbokaplama sprey polyurea püskürtme olarak uygulandığından ekyeri oluşturmaz. Sprey polyurea uygulandığı zeminde anında kuruyan, elastik ve kolay kolay yırtılmayan bir kaplama oluşturur.

Carbokaplama sprey polyurea her türlü zemine uygulanabilir ve zeminin şekli uygulamayı etkilemez. Sprey polyurea'nın yüksek kimyasal dayanımı diğer su yalıtım malzemelerine göre ekstra bir avantaj sağlamaktadır.

 

Göksu Park Polyurea Su Yalıtımı Süs Havuz projesi-2015

Uzun ömürlü ve insan sağlığına zararsız saf polyurea su yalıtımı

 

 

Saf Polyurea ve Hybrid Polyurea?

Saf Polyurea amin ve izosiyanatın reaksiyon girmesiyle oluşur. Polyurea da amin miktarı azaltılıp yerine poliol konulursa ürünün safsızlığı azalmış olur. Amin yerine poliol eklenilmesinde amaç polyurea fiyatını ucuzlatmaktır. Polyurea içine poliol eklenilerse formulasyona poliüretan eklenilmiş olur. Poliüretan fiyat olarak polyurea dan çok ucuz olduğu unutulmamalıdır.

Polyurea doğası gereği izosiyanat ile çok hızlı reaksiyona girer. Fakat poliüretan reaksiyonu çok yavaştır. Bu yüzden poliüretan içine hızlandırıcı eklenir. Hızlandırıcı eklenilmesi malzemenin neme karşı duyarlı olmasına neden olur. Bu yüzden Hibrit polyurea neme karşı çok duyarlıdır. Yani Hibrit polyurea zeminde havada nem varsa reaksiyona girerek iğne deliği ve baloncuklar oluşmasına neden olur. Saf polyurea, neme Hibrit polyurea kadar duyarlı değildir.

Kısaca saf polyurea ve Hibrit polyurea nın en büyük farkı sprey kaplamanın üzerindeki iğne delikleri ve baloncuktur. İğne deliği ve baloncuklar kaplamanın su geçirmesine neden olur. Su yalıtımında, kaplamaya yapılan balyoz ve bomba patlatma gibi testlerin çok bir önemi yoktur. Önemli olan kaplamanın uzun yıllar su geçirmemesidir. 

SAF POLYUREA VE HİBRİT POLYUREA FARKI?

 

Beykoz Konakları Polyurea Havuz Kaplaması-2016

Geleneksel havuz su yalıtımına göre çok daha etkili ve uzun ömürlü bir sonuç.

Emlak konut polyurea sprey temel su yalıtımı uygulaması

Sprey Polyurea kg Fiyatı Ne kadar?

Sprey polyurea da fiyatı, uygulanan malzeme miktarı dışında uygulanacak zeminin bozukluğu da etkilemektedir. Her kaplamada olduğu gibi sprey poliüreada da zeminin düzgün hazırlanması gerekir. 1mm kalınlığında 1 m2 Alana yaklaşık 1 kg polyurea malzeme sarfiyatı olmaktadır. 2mm kalınlığında 2 kg sarfiyat olur. Su yalıtımında araç ve insan trafiğine göre sarfiyat değişmektedir. Detaylı sprey polyurea fiyatı icin lutfen bizimle iletişime geçiniz.

Sprey Poliüretan neden günümüzün en iyi ısı yalıtım malzemesidir?

 • Taş yünü, cam yünü, XPS ve EPS gibi yalıtım malzemelerinden %60 daha fazla enerji tasarrufu sağlar.

 • Püskürtme olarak uygulandıgından ekyeri oluşmaz. Ek yersiz olduğundan ısı kaçağı olusmaz.

 • Sprey Poliüretan ısı yalıtım köpük, suya karşı dayanıklıdır.

 • Taş yünü ve cam yünü su ile temas ettiği zaman, yalıtım değerini kayıp eder.

 • Sprey poliüretan ısı yalıtım köpük, uzun ömürlüdür. (20 yıl sonra bile özelliğini kayıp etmez).

 • Alev geciktirici özelliğinden dolayı ateşi ilerletmez.

Tekpol poliüretan fabrikası poliüretan enjeksiyon yapılarak topraktan gelen su tamamen kesildi. 

Sprey Polyurea neden günümüzün en iyi su yalıtım malzemesidir?

 • Polyurea su yalıtım kaplamasının uygulama süresi cok hızlıdır. (Uygulandıktan 1 saat sonra yaya trafiğine açılabilir)

 • Polyurea su yalıtım kaplaması %400 esneyebilir, kolay kolay yırtılmaz ve aşınmaz.

 • Polyurea su yalıtım kaplaması püskürtme olarak uygulandığından ekyeri oluşturmaz ve yüzeyin şekli önemli değildir.

 • Polyurea su yalıtım malzemesi çevre ve sağlığa zararlı uçuçu malzemeler içermez.

 • Polyurea su yalıtım malzemesi kimyasallara karşı dirençlidir.

Poliüretan Enjeksiyon Nedir?

Poliüretan enjeksiyon A bileşeni olan prepolimerin B bileşeni olan hızlandırıcı yardımıyla su ile reaksiyona girmesi sonucunda köpük oluşturmasıdır. Poliüretan enjeksiyondan iyi bir sonuç alınması icin enjekte edildiği alanda suyun veya nemin olması gerekir. Carbokaplama poliüretan enjeksiyon su ile reaksiyona girerek poliüretan köpük oluşturur. Oluşan poliüretan köpük suyun geldiği alanda şişerek, suyun sızmasını engeller.

Carbokaplama poliüretan enjeksiyon homojen ve yavaş şismesinden dolayı suyun geldiği alanı tamamen doldurur. Poliüretan köpük yapısının homojen ve sıkı olması suyun köpüğe işlemesini engeller.

Hızlı şişen bir poliürethane enjeksiyon köpük, ilerlemekte zorlanır ve suyun geldiği boşuğu tamamen dolduramaz. Dolayısıyla Poliüretan köpük su ile reaksiyona girdiğinde yavaş kabarması, tüm boşluğa yayılmasını sağlayacaktır. Enjekte edilen poliüretan köpük, sert ve kapalı hücreli olması suyu kesmede büyük rol oynayacaktır. Çok fazla şilen poliüretan köpğün su yalıtımını iyi yapmama olasılığı çok yüksektir.

Sprey Poliüretan köpük ile ilgili sıkça sorulanlar?

Poliüretan köpük su yalıtımı yapar mı?

Carbokaplama sprey poliüretan kapalı hücreli köpük olmasına rağmen su yalıtımı icin kullanılmaz.

Sprey poliüretan ses yalıtımı icin kullanılır mı?

Açık hücreli sprey poliüretan ses yalıtımı icin kullanılabilir. Fakat ses yalıtımı çok teknik bir konudur. Bazı uygulamalarda poliüretan köpük ile diğer malzemelerin de kullanılması gerekir.

Poliüretan köpük yanıcı mıdır?

Poliüretan köpük farklı yanmazlık sınıfında olabilir. Genellikle alevi ilerletmeyen poliüretan köpük  binalarda kullanılır. Yanmazlık sınıfı DIN standardına göre B2 veya Avrupa Standardına göre E sınıfı poliüretan köpük olanlar alevi ilerletmeyen, kendi kendine sönen yalıtım malzemeleridir. Ters tavan, çatılarda ısı yalıtımı olarak rahatça kullanılabilir.

B1 yanmazlıkta sprey poliüretan var mıdır?

Poliüretan köpük tek başına B1 yanmazlık sınıfında değildir. Bununla ilgili uluslararası akredite laboratuvardan alınmış bir sertifika yoktur. Fakat sprey köpük kompozit olarak (metal panel ile birlikte, alçıpan ile birlikte...)B1 sertifikası alabilir.

Sprey poliüretan en iyi ısı yalıtım malzemesi midir?

Evet sprey poliüretan yapılarda kullanılan en iyi ısı yalıtım malzemesidir. XPS, EPS, taş yünü ve cam yünü gibi yalıtım malzemelerine göre daha fazla enerji tasarrufu ve çok daha uzun ömürlüdür. Poliüretan ters tavan ve çatı gibi uygulamalarda ekyeri oluşmayacağından ısı kaçağı olmayacaktır.

Düşük yoğunluklu yumuşak sprey poliüretan köpük ısı yalıtımı yapar mı?

Düşük yoğunluklu sprey poliüretan köpük ısı yalıtımını XPS, EPS gibi malzemelerden daha iyi yapar. Sert köpüğe göre çok daha ekonomiktir.

Sert poliüretan köpük ısı yalıtımında en iyisidir?

Doğru fakat fiyat bakımından aynı kalınlıkta yumuşak köpükten daha pahalıdır.

Poliüretan Sprey Köpük ile ilgili bilinen yanlışlar?

 • Sprey poliüretan köpüğün su yalıtımı yapması ( Doğrusu; suya karşı dayanıklıdır fakat su yalıtımı yapmaz)

 • Sprey poliüretan sağlık açısından tehlikeli olması (Doğrusu; poliüretan köpük haline geldikten sonra insan sağlığına tehlikeli değildir.)

 • Poliüretan sünger olduğundan ısı yalıtımı yapmaması (Doğrusu; yapılardaki en iyi ısı yalıtım malzemesidir)

 • Poliüretan köpük yanıcıdır. (Doğrusu; alevi ilerletmez)

 • Sprey poliüretan köpük binanın nefes almasını engeller. (Doğrusu; poliüretan köpüğün hava geçirgenliği vardır)

 • 2 cm kalınlığındaki poliüretan ısı yalıtımı %40 enerji tasarrufu sağlar. (Doğrusu, poliüretan ısı yalıtımı kalınlıkla doğru orantılıdır. 3cm kalınlıktan az olan bir ısı yalıtımı, yalıtımda çok fazla etkili olmayacaktır. Karasal iklim olmayan bölgelerde, en az 3 cm kalınlıkta Carbokaplama sprey poliüretan uygulaması tavsiye edilir. Karasal iklime sahip bölgelerde, 3cm den daha kalın Carbokaplama sprey poliüretan tavsiye edilir.)

 

Poliüretan Sprey Ters Tavan Çatı Isı Yalıtımı

Ters tavan çatı sprey poliüretan hem düşük yoğunluk, hem de yüksek yoğunluk olarak uygulanabilir. Düşük yoğunluk sprey köpük yumuşak olup ortalama 5 cm kalınlığında uygulanır. Bu da düşük yoğunluktaki sprey köpüğün iyi bir ısı yalıtım yapmasına yardımcı olur. Poliüretan köpüğün yumuşak olması ısı yalıtımı yapmamasına bir engel değildir. Düşük yoğunluklu sprey köpük Avrupa, Kanada ve America Birleşik Devletlerinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Yüksek yoğunluktaki sprey köpük sert olup, ortalama 3 cm kalınlığında uygulanır. 

Ters Tavan Çatı Yalıtımında Yumuşak Mı Sert Poliüretan Köpük Mü?

Poliüretan köpüğün yumuşak olması ısı yalıtımıyla çok alakalı değildir. Önemli olan malzemenin lambda değeri ve uygulanan kalınlıklıktır. Yumuşak poliüretan köpük kalın uygulandığı zaman iyi bir ısı yalıtımı yapar. Yumuşak köpük açık hücreli olduğundan soğuk havalarda bile çekme yapmaz. Taş yünü, Cam yünü veya bor gibi malzemelere göre açık hücreli yumuşak poliüretan çok daha iyi ısı yalıtımı yapacağı unutulmamalıdır.  Sert poliüretan köpük yumuşak poliüretan köpüğe göre daha pahalıdır ve aynı kalınlıkta daha iyi ısı yalıtımı yapar. Carbokaplama olarak alternatif ürünleri müşterilere sunarak, son tercihi müşterimize bırakıyoruz. 

Poliüretan Sprey Köpük Ne Kadar Dayanıklıdır?

Sert sprey poliüretan köpük dayanımı binanın ömrü kadardır. Tavan arasında poliüretan köpük suya maruz kalmadığı sürece yalıtım değerini korur. Carbokaplama sprey poliüretan köpük, yapıştığı zeminden ayrılmaz, sönme yapmaz ve sağlam yapıdadır.

Sprey poliüretanın suya dayanımı diğer tüm yalıtım malzemelerden daha fazladır.

 

15000 m2 trapez saç sprey poliüretan kaplaması

REFERANSLAR

Akkim Teras Polyurea Projesi-2016

Var olan su kaçağı Sprey polyurea ile kısa zamanda giderildi.

10000 m2 polyurea teras su yalıtımı kaplaması

Osmanlı Konakları polyurea havuz kaplaması

Sprey Poliüretan Ekyer Oluşturmadan En İyi Isı Yalıtımını Sağlar.

Sprey poliüretan uygulanacak zeminin şeklinden bağımsız olarak uygulanabilir. Poliüretan püskürtüldüğü anda şişer ve anında sert köpük oluşturur. Isı yalıtımınında ekyer oluşmaması çok önemlidir. Ekyerden  ısı kayıplarının, oluşması, yalıtımı negatif olarak etkiler. Ayrıca ekyer oluşan bir yalıtım malzemesi kolaylıkla ekyerden ayrılabilir.

Mantolama ısı yalıtımı binalara zararlı mıdır?

Yapıların (binaların) nefes alması ne demektir?

Isı yalıtım sıvası nedir?

Isı yalıtımında ısı sıvası veya boyası ne kadar etkilidir?

İnce uygulanan sert poliüretan ısı yalıtımı yapar mı?

Yumuşak sprey poliüretan ısı yalıtımı yapar mı?

Çatı arasına uygulanan sprey poliüretan sağlığa zararlı mıdır?

Isı yalıtımı yaptırmama rağmen, halen ısınamıyorum?

Binamızın çatı arasına sprey poliüratan ısı yalıtımı yaptırırsak, ısı kaçağı olup olmadığını nasıl anlarız?

Mantolama uzun ömürlümüdür?

Avrupa'da ısı yalıtımı nasıl yapılır?

Sprey polyurea su yalıtımı çatlar mı?

Şap üstü su yalıtım projelerinde sprey polyurea ve poliüretan uygulanır mı?

Sprey polyurea fiyatlarında nelere dikkat edilmesi gerekir?

Sprey polyurea kaplama renk değiştirir mi?