Poliüretan Enjeksiyon Nedir?

Poliüretan enjeksiyon A bileşeni olan prepolimerin B bileşeni olan hızlandırıcı yardımıyla su ile reaksiyona girmesi sonucunda köpük oluşturmasıdır. Poliüretan enjeksiyondan iyi bir sonuç alınması icin enjekte edildiği alanda suyun olması gerekir. Poliüretan enjeksiyon su ile reaksiyona girerek poliüretan köpük oluşturur. Oluşan poliüretan enjeksiyon suyun geldiği alanda şişerek, suyun sızmasını engeller.

Poliüretan enjeksiyon homojen ve yavaş şişmesinden dolayı suyun geldiği alanı tamamen doldurur. Poliüretan enjeksiyon yapısının homojen ve sıkı olması suyun köpüğe işlemesini engeller.

Hızlı şişen bir poliüretan enjeksiyon, ilerlemekte zorlanır ve suyun geldiği boşluğu tamamen dolduramaz. Dolayısıyla Poliüretan enjeksiyon su ile reaksiyona girdiğinde yavaş kabarması, tüm boşluğa yayılması gerekir. Enjekte edilen poliüretan köpük, sert ve kapalı hücreli olması suyu kesmede büyük rol oynayacaktır. Çok fazla şişen enjekte poliüretan su yalıtımını iyi yapmama olasılığı çok yüksektir.

Poliüretan Enjeksiyon'da dikkat edilmesi gerekenler?

Temel, asönsor kuyuları, tünel gibi yapılardan gelen su akıntısını herhangi bir kaplama ile kesmek çok zordur. Su akışını kesmeden de kaplama yapmak yanlış bir su yalıtım uygulaması olacaktır. Poliüretan enjeksiyon uygulamasında, enjekte edilen poliüretan kimyasalın yayılarak ve suyun geldiği noktaya derinlemesine işlemesi çok önemlidir. Bu yüzden poliüretan kimyasalın su ile anında reaksiyona girmemesi ve suyun geldiği tüm alana ulaştıktan sonra, poliüretan köpük oluşturması çok önemlidir. Oluşan köpüğün kapalı hücreli ve suyu geçirmemesi gerekecektir. Su geçirgenliğ olan bir köpük, suyu uzun zaman kesemez ve belli bir zaman sonra tekrar su akışı devam eder. Bu yüzden kullanılanan poliüretan enjeksiyonun reaksiyon zamanı ve oluşan köpüğün su geçirmeme özelliği suyu kesmede çok önemlidir. Carbokaplama firması olarak poliüretan enjeksiyon hammadde kalitesinden ödün vermemekteyiz.

Poliüretan Enjeksiyon

Poliüretan enjeksiyon kapalı bir alanda ve suyun bulunduğu bölgeye uygulanır.  Kapalı bölgenin hacmi bilinmediğinden  poliüretan malzemenin yayılması çok önemlidir. Bu yayılma tamamladıktan sonra, su ile reaksiyona girerek hacminin 30-40 kat genişleyerek, boşluğu doldurur ve tıkaç görevi oluşturur.

Poliüretan enjeksiyon da kullanılacak malzemenin kalitesi çok önemlidir. Su ile reaksiyon sonucu oluşan köpüğün sıkı hücreli ve suyu geçirmeyen bir yapısının olması gerekir. Ayrıca oluşan köpüğün suya dirençli olması gerekir. Poliüretan enjeksiyon da genellikle sert köpük suya karşı direnci fazla ve suyu geçirmeyen bir özelliğe sahiptir.

Poliüretan Enjeksiyon Uygulaması

Betonda su genellikle çatlaklardan ilerleyerek akar.  Pakerlar  çatlak boyunca  çakılarak, poliüretan enjeksiyon icin başlangıç yapılmıs olur. Bu pakerlardan poliüretan malzemesi enjekte edilerek, suyun bulunduğu ortam köpük ile doldurulmuş olur.